Fundusz CP FIZ nabył mniejszościowy pakiet akcji Noobz from Poland

Za kilka miesięcy światowa premiera gry Total Tank Simulator, która już wzbudziła duże zainteresowanie graczy z wielu krajów, w tym USA i Rosji

PANDL.PL (2017-06-29)

Zarządzany przez TFI Capital Partners fundusz CP FIZ nabył mniejszościowy pakiet akcji producenta gier Noobz from Poland poprzez objęcie emisji akcji i odkupienie kolejnego pakietu na rynku wtórnym. Już jesienią br. oczekiwany jest debiut gry Total Tank Simulator, która dzięki swojej innowacyjności ma szansę stać się hitem sprzedażowym, a dzięki niskim kosztom produkcji – także bardzo zyskownym projektem biznesowym. Debiut Noobz from Poland SA na rynku NewConnect warszawskiej Giełdy planowany jest na grudzień br. Poprzedzi go publiczna oferta nowych akcji o spodziewanej wartości nieprzekraczającej 10 mln zł, dzięki której spółka pozyska finansowanie nawet na kilka kolejnych gier.

– Twórcy Noobz from Poland mają świetne pomysły i bardzo efektywnie je realizują, a dzięki współpracy z giełdowym Qubic Games, który również zainwestował w spółkę i udostępnił swoje zasoby do tworzenia gry, udało się zminimalizować typowe ryzyka wczesnej fazy rozwoju biznesu. Biorąc pod uwagę zainteresowanie społeczności graczy, wyrażone poprzez liczbę odsłon na YouTube, liczbę ściągniętych grywalnych wersji demo oraz wysoką ocenę w procesie GreenLight na platformie Steam, uważamy, że gra Total Tank Simulator ma wszelkie szanse stać się rynkowym hitem – mówi Adam Chełchowski, Prezes Zarządu TFI Capital Partners.

Głównymi akcjonariuszami i jednocześnie osobami odpowiedzialnymi za operacyjną stronę biznesu Noobz from Poland (NfP) są łącznie Jarosław Kotowski i Juliusz Kopczewski – informatycy i pasjonaci tworzenia gier komputerowych, którzy postanowili produkować światowej klasy gry, wykorzystując zarówno swój potencjał, jak również szanse, jakie stwarza otoczenie biznesowe.

– Nasza filozofia biznesowa opiera się na minimalizacji kosztów przy maksymalizacji efektów. Jesteśmy żywym przykładem tego, że obecnie w Polsce można wyprodukować dużą, globalną grę przy nakładach na produkcję rzędu kilkuset tysięcy złotych, promować ją niskokosztowo na skalę globalną w mediach społecznościowych i blogo-, vlogosferze oraz dystrybuować cyfrowo, płacąc prowizje dopiero za realną sprzedaż. Nawet główne silniki gier można używać na starcie za darmo. To zupełnie inne otoczenie biznesowe, niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Wiemy, jak je skutecznie wykorzystać – podkreśla Jarosław Kotowski, Prezes Zarządu Noobz from Poland.

NfP rozwija tylko te projekty, które już na wstępnym etapie wzbudzają duże zainteresowanie graczy na całym świecie. Total Tank Simulator (TTS) przyciągnął w trakcie pierwszych dwóch miesięcy 7 mln odsłon na YouTube. Obecnie ma ponad 14 mln odsłon, a pierwsze trzy wersje demo ściągnęło ponad 110 tys. unikalnych użytkowników, którzy zarejestrowali się na stronie noobzfrompoland.com, co wskazuje na to, że w grę jeszcze w mocno uproszczonej wersji zagrało już kilkaset tysięcy osób. TTS wydaje się najbardziej oczekiwanym na świecie strategicznym symulatorem walk pancernych z czasów II wojny światowej, co potwierdza fakt, że gra przeszła proces GreenLight na platformie Steam z wynikiem w Top5. Spółka rozpocznie jesienią sprzedaż TTS od wersji na komputery PC/Mac, a następnie na rynek trafią wersje na konsole Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox One i Nintendo Switch.

Czwarta wersja demonstracyjna TTS powinna zostać upubliczniona w najbliższych dniach. W odróżnieniu od poprzedniej będzie już posiadała grafikę zbliżoną do wersji finalnej, natomiast największą zmianą funkcjonalną będzie możliwość sterowania poszczególnymi jednostkami operacyjnymi w każdym trybie, podczas gdy we wcześniejszych wersjach gra polegała wyłącznie na ustalaniu strategii przed bitwą. Piąta wersja demonstracyjna, rozszerzona o piechotę, spodziewana jest latem. Łącznie w ramach TTS planowane jest udostępnienie graczom kilkuset jednostek bojowych i kilkuset różnych misji w trybie single player, a ponadto gra będzie wyposażona w tryb sandbox (samodzielne ustawianie mapy z wizualizacją dwóch stron bitwy), tryb challenge (misje-wyzwania ze sterowaniem pojedynczą jednostką) oraz tryb multiplayer, na którego testowanie zapisało się już kilka tysięcy graczy.

– Przed Świętami Bożego Narodzenia zamierzamy wydać dodatek z innymi epokami niż II wojna światowa, np. I wojna światowa i zimna wojna. Mamy pomysły na kolejne dodatki i rozszerzenia w oparciu o wykorzystanie stworzonej już mechaniki, a ich wypuszczenie na rynek będzie zależało wyłącznie od zbadanego zainteresowania graczy TTS – mówi Prezes NfP Jarosław Kotowski.

Spółka szacuje, że największym rynkiem dla TTS (spodziewane 25% sprzedaży) będzie Rosja, gdzie gra już jest bardzo popularna, podobnie jak inne produkcje o tematyce związanej z II wojną światową. Warto zauważyć, że Rosja to drugi największy rynek dla Steam w Europie, wyprzedzając Niemcy czy Francję. Około 20% sprzedaży TTS spodziewane jest w USA. Łącznie rynki zagraniczne powinny stanowić około 95% sprzedaży kopii TTS.

Warto zauważyć, że obecnie jedynie kilkuosobowy zespół Noobz from Poland rozwija w fazie koncepcyjnej siedem kolejnych gier, niezwiązanych z TTS.

– Naszym celem nie jest wyprodukowanie wielu małych gier, tylko postawienie na te koncepcje, które mają realne szanse być jeszcze większymi hitami niż Total Tank Simulator. Chcemy wyprodukować w nadchodzącym roku kolejne 1-2 gry o światowym zasięgu – mówi Jarosław Kotowski, szef NfP.

Inwestycja TFI Capital Partners w Noobz from Poland wpisuje się w strategię oparcia portfela inwestycyjnego o wyselekcjonowane podmioty zarówno z tradycyjnych sektorów gospodarki, jak również z zakresu nowych technologii, w tym gier komputerowych. W przypadku strategii typu absolute return funduszu CP FIZ zarządzający funduszem mogą pochwalić się m.in. bardzo udaną inwestycją w akcje giełdowego producenta gier 11bit studios. W portfelu private equity CP FIZ znajdują się natomiast takie spółki, jak producent żywności ekologicznej Symbio, światowy lider technologii zautomatyzowanej fotografii produktowej Orbitvu czy oferująca innowacyjny kasoterminal firma iPOS.

W ramach funduszu CP FIZ, którym zarządza TFI Capital Partners i który dokonał inwestycji w spółkę Noobz from Poland, działają trzy subfundusze: CP Absolute Return, CP Private Equity i istniejący od połowy lutego br. CP Balanced Equity. W okresie od IV kw. 2014 roku do I kw. 2017 r. wycena certyfikatu inwestycyjnego CP Absolute Return zwiększyła się o 38,8%, a CP Private Equity – o 48,5%, przy czym w omawianym okresie wartość WIG, indeksu szerokiego rynku akcji GPW, wzrosła jedynie o 5,5%.

http://pandl.pl/aktualnosc/items/capital-partners-6071.html